Küsimused elu ja Jumala kohta
Küsimused elu ja Jumala kohta
   Avaleht >> Elust >> Armulood huntidega  

Armulood huntidega
(meestele)

Ühe noormehe uus arusaam sellest, kuidas kohelda vastassugu

Autor anonüümne

Keegi on öelnud, et parim plaan on lõigata kasu teiste rumalusest. Just sellest see artikkel räägibki. Tahan teiega jagada paari asja, mida ma olen karmil teel õppinud tüdrukute ja suhete kohta. Olen kirja pannud kümme põhjust, miks ma nüüd ootan seksiga kuni abiellumiseni.

Põhjus 1: Ma tean nüüd, et seks ei ole kõike seda, millisena seda kujutatakse.

Mäletan ülikooli ajast kogemust, mida nimetasin armastuse pohmeluseks. Järgmisel hommikul pärast tüdrukuga olemist tundsin endas alati tühjust. Seda teleris ega filmides ei näidata, aga seda juhtub väga sageli. Pärastpoole on tühjuse-, isegi kahetsustunne.

Minu jaoks oli armastuse pohmelus midagi kummalist, enamasti seetõttu, et ülikoolis oli seks minu jumal. Mehena mõtlesin sellest hommikul, päeval ja öösel. Nii et võite ette kujutada, et seks pidi olema täielikult rahuldustpakkuv – minu jumala teenimist krooniv saavutus. Ometigi ei olnud ma pärastpoole kunagi täiesti rahuldatud.

Kas ka sina oled seda kogenud? On sul kunagi olnud armastuse pohmelust? Kui jah, peaksid peatuma ja endalt küsima, miks see nii on, miks jätab minu jaoks nii olulise tähtsusega asi – seks – mind tühja tundega?

Mäletan, et see tühjusetunne tekitas minus hämmeldust. Järeldasin siis, et mul on lihtsalt vaja veel rohkem seksi. (Mõtleme sageli sedaviisi asjadest, mis peaksid meile rahuldust pakkuma, kuid ei tee seda. Näiteks saame auto, mida oleme alati ihaldanud, kuid mõne aja pärast on vaimustus kadunud. Selle asemel, et mõista, et auto ei paku meile tegelikult rahuldust, mõtleme ekslikult, et ju siis polnud see õige auto ning et teistsugune auto pakuks meile püsivat rahulolu.)

Kuid tühjus ei kadunud. Lõpuks jõudsin järeldusele, et seks enne abielu ei olegi nii vinge, kui seda kujutatakse. See ei ole selline nagu filmides näidatakse. Kui oleks, siis pakuks see täielikku rahuldust. Mingit tühjust ei oleks.

Põhjus 2: Ma tahan nüüd naiste suhtes austavam olla.

Olen avastanud, et tüdrukud ei saa sageli täiesti aru, mis toimub, kui asi seksini läheb. Teisisõnu on nende vaatenurk asjale poiste omast täiesti erinev. Sageli õigustab tüdruk seksimist, öeldes: „Aga ma armastan teda,“ ehkki tegelikult ei taha ta seksida. Miks see nii on? Öeldakse, et tüdrukud kasutavad seksi, et saada armastust, aga poisid kasutavad armastust, et saada seksi.

See toimib nii, et tüdruk kujutleb, et ta selle poisiga ühel päeval abiellub. Poiss kujutleb kõike, mida ta tahab selle tüdrukuga teha enne, kui ta läheb ja räägib kõigest oma sõpradele. Ja kui miski tüdruku sees ütleb, et nii on õige käituda, siis ütleb miski poisi sees hoopis vastupidist, aga poiss läheb ikka edasi. Miks? Kahtlemata kehalise naudingu pärast, aga minu meelest on ka teine põhjus: see paneb ta end tundma mehena. Kuid selles peitub suur iroonia – mida on siis naise petmises mehelikku?

Olen avastanud, et kui sa austad naist, austad sa iseennast. Miks? Sest ühel päeval tuleb sul kahetseda ja kahetsus kestab kauem kui nauding. Filmis „Rob Roy“ ütleb peategelane: „Au on kingitus, mille mees annab iseendale.“ Kui sa austad naist ja teed seda, mille kohta sa oma südames tunned, et see on õige (ehk siis mis on naise huvides), austad sa iseennast ja kindlustad selle, et sa ei pea elama pikaajalise kahetsustundega.

Põhjus 3: See on kellegi teise naine.

Pean silmas järgmist: suurem osa tüdrukutest, kellega ma olen olnud, on praegu teiste meestega abielus. Nende meeste asemel sooviksin, et ma ei oleks teinud seda, mida ma olin teinud. Tegelikult oleksin endale selle eest vastu lõugu andnud.

Nii on enesestmõistetav, et kui ma abiellun, ei meeldiks mulle mõte, et keegi on minu naisega olnud. Mida sina arvad? Kas sulle meeldiks mõte, et keegi on olnud sinu naisega? Kui sul on praegu tüdruk ja sa tema suhtes niimoodi mõtled, kujutle, kui tugevam oleks see tunne siis, kui sa oleksid abielus.

Seda mõtet võib veelgi edasi arendada. See tüdruk on kellegi tütar. Aga kui ta oleks minu tütar? Või kui ta oleks minu õde? Kas ma tahaksin, et mingi minusugune noormees kasutaks teda ära? Ma näen tüdrukuid nüüd teise pilguga. Nad on kellegi tulevased abikaasad, kellegi tütred, õed jne.

Põhjus 4: Seks on hävitanud mu parimad suhted.

Näiteks oli mul ülikoolis kallim, unistuste tüdruk. Temaga koos ei olnud kunagi igav. Meil oli täielik klapp. Ootasime mõnda aega ja siis, minu algatusel, hakkasime teineteisega magama.

Peagi sai seksist meie suhte keskpunkt. Ma ei tahtnud teda enam ühestki teisest küljest tundma õppida. Ja sedasi hakkasime me lähedasemaks saamise asemel üksteisest eemalduma. Just seda peangi ma silmas selle all, et seks hävitas mu parimad suhted. Inimesed võivad suhelda paljudel erinevatel tasanditel – emotsionaalselt, vaimselt, füüsiliselt, vaimulikult. Ent kui mina ja mu tüdruk hakkasime suhtlema enamjaolt füüsilisel tasandil, tekitas see teistel meie suhte tasanditel lühise. Selle tulemusena hakkas meie suhe kraavi jooksma. Me oleksime võinud siiamaani koos olla, kui me (st mina) oleks oodanud.

Olen näinud sedasama juhtumas lugematutes suhetes, mitte üksnes iseenda suhetes, vaid ka paljude teiste suhetes. Ja ma arvan, et sellel on olemas kindel põhjus, mida ma kohe ka selgitan.

Põhjus 5: Seks enne abielu rikub teised suhte osad ära.

Minu elus oli nii, et kui ma hakkasin tüdrukuga seksuaalvahekorras olema, juhtus kaks asja. Tagasi vaadates võin öelda, et see juhtus sõna otseses mõttes iga kord, ehkki olin sellal toimuvast teadmatuses. Need kaks asja olid järgmised: (1) ma kaotasin austuse tüdruku vastu (isegi, kui ma seda ei tahtnud) ja (2) tüdruk kaotas usalduse minu vastu (isegi, kui ta seda ei tahtnud).

Ma ei tea, miks see juhtus, ma lihtsalt tean, et nii oli. Võib-olla on see lihtsalt meisse sisse kodeeritud. Üks asi on aga kindel: ma ei ole ainuke. Olen näinud seda ikka ja jälle juhtumas. Ma tean paljusid, kellel on abieluprobleemid, sest nad olid enne abiellumist seksuaalvahekorras. Nad võtavad abiellu kaasa austuse ja usalduse puudumise, aga just need kaks elementi on iga terve abielu asendamatud koostisosad.

Tunnen üht äsja abiellunud paari, kes on vahekorras harvemini kui kord kuus just seepärast – mees ei austa naist, naine teab seda ja omakorda ei usalda meest ja ei taha seega ennast talle anda. See on väga kurb ja sagedasem, kui arvate. Kuid avalikult sellest ei räägita. Ka filmid ja seriaalid, mille tegelased enne abielu vahekorras on, ei maini seda. Mitte keegi ei tahaks nagu tunnistada, et lood on niimoodi, ehkki see on tõsi.

Põhjus 6: Kui ma ootan seksimisega abieluni, on minu abielus seks nauditavam.

Miks? Sest me astume abiellu nii, et mina tunnen suuremat austust oma naise vastu ja tema usaldab mind rohkem. Üht olen ma õppinud: kui tüdruk ei usalda noormeest, ei taha ta end temale täielikult anda. Sügaval sisimas ei meeldi talle tegelikult selle poisiga olla.

Just nii see toimib. Kuna „tüdrukud kasutavad seksi, et saada armastust, ja poisid kasutavad armastust, et saada seksi“, on tüdruk ja poiss enne abielu vahekorras. Tüdruk teeb seda selleks, et suhet hoida. Poiss teeb seda selleks, et ta tahab seda veel enam kui suhet. Seejärel nad abielluvad ja naisel on käes see, mida ta tahtis: mees on end temale pühendanud. Seega pole tal tema saamiseks enam vaja seksi kasutada. Ja kuna naine võib tunda kibedust, kuna mees oli temaga vahekorras enne seda, kui nad olid abielus, ei ole naine nüüd seksist huvitatud. Ja mees, kes ei pea oma naist kalliks, kuna nad olid enne abielu vahekorras, tahab ikka seksi, aga mitte selleks, et olla oma naisega täiesti üks. Ta lihtsalt tahab seksi ja naine saab sellest aru. Seega on selles abielus kehv seks.

Ma ei mõtle seda kõike välja. Nüüd, kui ma olen ülikooli lõpetanud ja paljud minu tutvusringkonnas abielluvad, näen seda kõikjal enda ümber. Vastumürk: oodake seksiga, kuni olete abielus, ja mees tunneb suuremat austust oma naise vastu ja naine suuremat usaldust oma mehe vastu. Ja selle tulemusel on nende seksuaalelu nauditavam ja elavam, kuna nad austavad ja armastavad teineteist rohkem ja sügavamalt.

Põhjus 7: Kui ma ei seksi teiste naistega, on minu abielus seks nauditavam.

Seks on midagi saladuslikku, mis tekitab inimeste vahele tugeva sideme, isegi kui me räägime juhuslikust seksist. Seega on probleem järgmine: mida rohkem ma end seon teiste tüdrukutega, seda vähem ma suudan siduda end oma tulevase naisega. See on justkui kleeplint – mida rohkem seda kasutada erinevatel pindadel, seda vähem see hakkab nende külge kinni jääma. Mõne aja pärast ei kleepu see enam millegi külge.

Kui ma seon ennast enne abiellumist teiste tüdrukutega, ei ole ma ühel päeval võimeline end oma naisega sama hästi siduma. Ma ei pea temast nii palju lugu, kui ma võiksin, ja selle tulemusel ei armasta ma teda nii väga, kui võiksin. Iga päev, mille jooksul ma olen jäänud oma tulevasele abikaasale truuks, tähendab seda, et minu suhe temaga on tulevikus parem.

On naljakas, et meie kultuuris mõistetakse abielurikkumine hukka, kuid andestab kergelt abielueelse seksi, isegi paljude partneritega. Selles peitub iroonia – kui välja jätta aja element, siis on ka abielueelne seks abielurikkumine. Me kujutame ette abielurikkumise negatiivset mõju abielusuhtele, võimalik, et abielueelsel seksil on tegelikult peaaegu samasugune mõju. See rikub võimalikku sidet mehe ja naise vahel.

Põhjus 8: Ma ei pea naisega magama, et teada saada, kas me „sobime seksuaalselt“.

Seks on mõeldud suhet täiendama, mitte olema suhte tähtsaim osa. Seda olen mõistnud. See peaks olema justkui kreem tordil, kui suhe toimib hästi. Olen hakanud aru saama, et seks on hea, kui ülejäänud suhe on hea. Just seepärast tean ma, et ma ei pea oma tulevase naisega vahekorras olema, et teada saada, kas me sobime seksuaalselt. Kui me leiame üksmeele teistes küsimustes, on ka seks hea.

Tuleb veel öelda, et olen „avastanud“ järgmist: kui sa otsustad suhte üle seksi järgi, on tulemuseks ilmselt kehv seks. Mõtle ise. Kui uurid oma seksuaalsuhet otsekui mikroskoobiga ja hindad tervet oma suhet alati selle järgi, on see määratud nurjuma. Sa oleksid justkui vangis milleski, mis peaks olema vabastav, mitte sandistav.

Ent kui sa keskendud suhte teistele osadele ja ei tee seksist kõige keskpunkti, on sul vabadus nautida oma seksuaalelu rohkem, ilma surveta, et see peaks alati olema suurepärane. (Sest alati ei ole see nii.) Ometi ei usu ma, et oleksin üliõpilasena olnud suuteline mitte keskenduma seksile, v.a juhul, kui seda ei oleks üldse olnud. Just seepärast on kõige parem seksiga oodata.

Põhjus 9: Ma olen avastanud midagi rahuldustpakkuvamat kui seks.

Ma tean, mida te mõtlete: „Einoh, kindla peale!“ Aga see vastab tõele. Tegelikult võib öelda, et mingil kombel aitas seks mul avastada midagi, mis on sellest parem. See ei olegi tegelikult miski, vaid hoopis keegi. See on Jumal.

Palun, kuula mind ära, see võib tunduda otsituna, kuid sel on oma loogika. Jumal on meid sellisena loonud, et meid ei rahulda mitte miski muu peale Tema enda. Ta pani selle loomisel inimkonna olemusse ja ka iga üksiku inimese olemusse. Keegi on seda hästi sõnastanud: „Iga inimese sees on Jumala-kujuline tühimik, mida saab täita üksnes Jumal.“

Just seepärast vahetavad inimesed töökohti, elukaaslasi, riietusstiili jms – otsides lõplikku rahulolu ning pettume asjades (ja inimestes), mis ei ole seda rahulolu toonud. Nii heidame need kõrvale ja liigume edasi millegi (kellegi) muu juurde, lootes leida neis rahulduse, mida tegelikult otsime. Kuid probleem on selles, et me ei leia seda kunagi, kui me ei tule Jumala juurde seda otsima, sest ainult Tema saab seda meile anda.

Jumal armastab meid liiga palju, et lasta meil rahulduda millegi muu kui Tema endaga. Ta tahab meile parimat ja peab sellega silmas iseennast. Mitte miski ega keegi ei ole tähtsam kui Jumal. Ma tean, et see on tõsi, kuna avastasin selle ise enese jaoks. Minu sees olev tühjus – pärast selle ja tolle ostmist, pärast voodiseiklusi, pärast kõiki mu püüdlusi elus rahuldust tunda – see tühjus kadus, kui palusin Jumalal tulla mu ellu. Täpsemalt öeldes, kui ma palusin Jeesusel Kristusel tulla mu ellu. Jeesus ütles: „Kes minu juurde tuleb, see ei nälgi iialgi, ja kes minusse usub, see ei janune enam iialgi“ (Johannese 6: 35). Need sõnad said minu elus tõeks. Kui alustasin suhet Jumalaga, sai minu sees olev Jumala-kujuline tühimik lõpuks täidetud. Ma ei tundnud enam tühjust. Seega on Jumala tundmine andnud mulle suurema rahulduse, kui seks seda kunagi teinud on.

Põhjus 10: Jumal on andnud mulle jõudu oodata.

Ma pole aastaid kellegagi seksinud. Ma soovin, et võiksin öelda, et ma olen seksiga abieluni oodanud, kuid ei saa. Mul on, mida kahetseda (ja nagu varem juba ütlesin, on kahetsus kestnud kauem kui ükskõik milline lühiajaline nauding). Ma kahetsen seda, kuidas ma olen tüdrukuid kohelnud. Olen mures oma tulevase abielu stabiilsuse pärast (kui ma kunagi abiellun). Kuid Jumal on mul aidanud leppida minevikus tehtud tegudega ja leevendanud muret tuleviku osas. Ta tegeleb praegu minu muutmisega ja on juba paljutki muutnud ka.

Jumal on mulle andnud ka jõudu oodata seksiga abieluni. Muidugi on vahepeal päris raske, kuid Jumal on piisavalt vägev suutmaks mind sellest läbi aidata. Temaga koos on kõik võimalik. Ja iga päeva, nädala ja aastaga, mis mööda läheb, tean ma üha kindlamini, et mul on ühel päeval parem ja tugevam abielu sellepärast, et ma ootasin. Mul on nüüd ka tugevam suhe Jumalaga, kuna ma olen Teda usaldanud enda kui mehe jaoks nii olulises eluaspektis.

Kust alustada?

Kui sa tahad olla ühel päeval edukas oma suhetes abikaasa ja isana, siis kõige parem on alustada iseendast. Nipp ei ole õige naise leidmises või õigete laste saamises. Võti on selles, et alustada tuleb iseendast. Ja kõige olulisem suhe su elus – mis teeb sind ka paremaks abikaasaks ja isaks – on suhe Jumalaga.

Jumal on loonud seksi, armastuse ja üldse suhted. Ta lõi need meile nautimiseks. Me saamegi neist täiel rinnal rõõmu tunda, kui järgime Tema plaani selle kõige jaoks. Olen avastanud, et Jumal ei ole moraalijünger. Ta ei käsi ega keela midagi ilmaasjata. Kui Ta midagi ütleb (näiteks käsib oodata seksiga abieluni), siis mitte selleks, et näidata, kes on boss, vaid sellepärast, et see on minu huvides. Ta ütleb seda seetõttu, et Ta teab, kuidas Ta mind kui meest loonud on, mis on mulle parim ja mis pakub mulle suurimat rahulolu.

Tunda Jumalat isiklikult

Piibel räägib, et Jeesus Kristus oli Jumal, kes sai inimeseks: „Sõna sai lihaks ja elas meie keskel.“ Ta oli „tema [Jumala] olemuse kuju“. Lühidalt öeldes ilmutas Jeesus Kristus täpselt, missugune Jumal on. Kuidas siis alustada suhet Jumalaga?

Jumal armastab meid tõeliselt ja tahab, et me Teda tunneksime... kuid on üks probleem. Patt (meie suutmatus armastada Jumalat ja teisi täiuslikult) takistab meil Jumalat tunda.

Nii võttis Jeesus Kristus (inimeseks saanud Jumal) kogu meie patu oma õlgadele ja suri vabatahtlikult meie eest ristil. Ta tegi seda selleks, et me saaksime täiesti andeks, saaksime Jumalale täielikult vastuvõetavateks. Ta ohverdas ennast, lastes end meie pärast peksta, alandada, piitsutada ja risti lüüa. Seejärel tõusis Ta kolme päeva pärast surnuist üles. Ta palub meil nüüd omalt poolt Tema ohvritööle vastata ja paluda Teda oma ellu.

Jeesus Kristus oli kõige mehelikum mees, kes kunagi on elanud. Inimesed ei mõtle Temast sageli niimoodi, kuid see on tõsi. Nii et kui palud Tal tulla oma ellu, palud sa ainsat isikut, kes teab mees olemisest rohkem kui ükski teine mees. Ta aitab sul saada tõeliseks meheks – mitte Hollywoodi filmide tegelaseks, vaid meheks, kes kogeb elus palju suuremat rahulolu ja kes on teiste inimeste jaoks palju kallim.

Milline on tõeline mees? Ta ei ole nagu hunt, kes ainult iseenda eest hoolitseb. Ta on pigem rohkem karjase moodi – keegi, kes hoolitseb teiste heaolu eest. Arendades oma suhet Kristusega, avastad üha enam, mis tähendab olla tõeline mees. Ja Kristus muudab sinu suhtumist naistesse ja seega ka sinu käitumist nendega.

Sul on võimalus alustada suhet Kristusega, mis kestab igavesti. „Sest nõnda on Jumal maailma armastanud, et ta oma ainusündinud Poja on andnud, et ükski, kes temasse usub, ei saaks hukka, vaid et temal oleks igavene elu“ (Johannese 3: 16). Usk tähendab usaldust. Kui sa usud Kristuse ohvrisurma sinu eest, teisisõnu, kui sa sellele oma lootuse ja usalduse paned, võid saada igavese elu – suhte Jumalaga, mis algab praegu ja mis jääb alles kogu su eluks. Kui see on su südame igatsus, siis annan sulle juhised, milliste sõnadega võiksid seda Jumalale siira südamega öelda:

Kallis Jumal, ma tunnistan, et ma olen Sinu vastu pattu teinud. Aitäh, et Sa võtsid kogu mu patu ristipuul enda peale. Ma tahan Sinu andestuse vastu võtta ja tahan suhet Sinuga. Palun tule minu ellu kui minu Päästja ja Issand. Palun tee minust selline mees, millisena Sa tahad mind näha.

Ma võtsin just Jeesuse oma ellu vastu (natuke kasulikku teadmiseks)...

Ma vist tahan Jeesust oma ellu vastu võtta, palun selgitage seda põhjalikumalt...

Mul on küsimus...

© Campus Crusade for Christ


Saada lehekülg sõbrale
Kuidas alustada suhet Jumalaga