Küsimused elu ja Jumala kohta
Küsimused elu ja Jumala kohta
   Avaleht >> Elust >> Kustuta oma tõeline janu  

Kustuta oma tõeline janu

Tõelise janu kustutamine: kuidas alkohol võib hakata asendama lähedasi rahuldustpakkuvaid suhteid teiste inimestega

Autor: Judy Clark

Ühel suvel kohtasime sõbraga jooksikuid New Mexicost. Nad olid keskkooli pooleli jätnud ja hulkusid ringi, tantsuga raha kerjates. Esmapilgul võiks arvata, et nad raiskasid oma elu. Kuid pärast seda, kui olin Gabrieli, Seani, Matti ja Peteriga paar tundi koos veetnud, taipasin, et neil on midagi, mille järgi enamik inimesi igatseb.

Poistel oli vähe raha, olematu ulualune, räpased katkised riided, ellujäämiseks hädavaevu piisavalt toitu. Mina ja mu sõber kutsusime nad õhtusöögile. Istusime söögikohas ja vaatasime, kuidas nad neljakesi kugistasid hamburgereid, burritosid ja piimakokteile, ning kuulasime nende lugusid. Mõistsin, et nad moodustavad kogukonna.

Tõelised terved suhted – igatseme kõik nende järele

Nad hoolitsesid üksteise eest. Kui üks midagi sai, jagas ta seda teistega. Üks poiss sõi vaid poole oma toidust, sest ta tahtis ülejäänu anda sõbrale, keda parajasti polnud meiega. Nad rääkisid sellest, kuidas nad üksteisel silma peal hoiavad. Nad olid üksteisele lapsevanemate eest. Nad armastasid üksteist tõeliselt. Nad rääkisid oma hirmudest, igatsusest ema järele, hüljatustundest, näljatundest. Nad elasid viisil, mida mina iialgi ei valiks, kuid neil oli midagi, mida paljudel puhastel, haritud, ühiskonnas aktsepteeritud inimestel pole.

Neil olid kaaslased. Neil olid tõelised suhted. Nad olid omavahel lähedased.

Just seda tahame me kõik. Me tahame tõelist elu. Me ei taha olla nagu labürindis jooksvad hamstrid või oravad rattas, kes on üksinda ühte kohta aheldatud. Me tahame suhteid. Me tahame olla kellegagi lähedased. Me tahame olla osa kogukonnast, kus üksteise eest hoolt kantakse.

Minu sõber Rebecca lõpetas äsja Vanderbilti ülikooli. Olles „tõelisesse“ ellu astumas, lausus ta mulle: „Ma tahaksin olla amish.“ Tema sõnadel polnud midagi pistmist amishite religiooniga, need viitasid hoopis amishite kogukonnale. Neil on naabrid ja pered. Nad aitavad üksteisel lauta ehitada. Nad tulevad appi, kui keegi on hädas. Elu on lihtne ja aeglane, sa saad hakkama kõigega, mis ees ootab, sest sa tead, et sa ei ole üksi. Kõlab ju hästi?

Ma usun, et me januneme kestvate usalduslike ja toredate suhete järele. Paljud meist on üles kasvanud kodudes, kus isa tegi ületunde, et saada järjekordset ametikõrgendust, et osta Rolexi käekella või uue BMW. Emal oli ülikoolikraad ja perel oli vaja lisasissetulekut, nii et ema käis tööl. Meie vanemad elasid sama katuse all, kuid see oli ka kõik. Suhted murenesid ja lahutuste arv tõusis lakke.

Õlu – tervete suhete populaarne asendaja

Olgu selleks siis „Grey anatoomia“, „Seks ja linn“ või „Sõbrad“, on ilmselge, et meile meeldib vaadata inimesi, kes on omavahel lähedased. Tahame seda meeletult ka ise. Tahame ja vajame häid suhteid, kuid ausalt öeldes on need valusad ja riskantsed.

Mida me siis teeme? Kes saab mu enesetunnet parandada? Kelle poole saan pöörduda? Kes saab aidata mul kasvõi natukeseks ajaks pääseda sellest üksildasest maailmast?

Kui sa oled selline nagu paljud teisedki üliõpilased, haarad sa õllekannu järele või võtad viskipudeli. Alkohol tekitab sinus heaolutunde ja lõdvestab. See on kättesaadav ja alati olemas, kui sa seda vajad. Alkohol ei hooli sellest, milline sa välja näed. See paneb sind tundma end vaimuka, atraktiivse ja aktsepteerituna. Alkohol vähendab ebakindlustunnet, mis teistega suheldes vahel tekib.

See suhe töötab mõnda aega, kuid siis jõuad tagasi tegelikkusesse. See on üheöösuhe.

Ilmselt ei tule sulle üllatusena, et otsime armastust valedest kohtadest. Kirjanik ja psühholoog Dr. Henry Cloud kirjutab: „Me kõik vajame oma esimeste eluaastate jooksul armastust. Kui me seda armastust ei saa, januneme selle järele kogu oma ülejäänud elu. See janu armastuse järele on nii tugev, et kui me ei leia seda suhetes teiste inimestega, otsime seda teistest kohtadest nagu söömine, töö, seks, raha raiskamine, liigne alkoholitarbimine või ülemäärane töötamine.“1

Alabama ülikooli tudeng Shelly ütles: „Ma võin veeta iga õhtu sõpradega baarides purjutades, kuid kui ma neid järgmisel päeval ülikooli peal näen, ei ole meil üksteisele midagi öelda.“ Shellyl on küll suhteid, kuid ta kirjeldab neid parimal juhul pealiskaudsetena. Tema tõeline vajadus olla inimestega seotud ei ole rahuldatud.

Ben jällegi läheb sõpradega välja jooma ja alkohol teeb nende keelepaelad lahti, nii et nad saavad rääkida kõigest, mis südamel. Nende sõprus tundub olevat sügavam. Kuid Ben leiab: „Ma pean õppima, kuidas olla mina ise ilma alkoholi abita.“

Meie januneme tegelikult tervete suhete järele

Dr. Cloud ütleb veel: „Inimesed on tavaliselt sõltuvuses kindlast ainest või tegevusest, nt alkohol, kokaiin, speed, töö, hasartmängud, destruktiivne suhe, religioossus, saavutused ja materialism. Need ained ja tegevused ei paku aga kunagi täielikku rahuldust, kuna nad ei tegele tegeliku probleemiga. Me ei vaja tegelikult alkoholi, narkootikume ega seksi. Me saame väga hästi ilma nendeta elada. Ent me vajame väga suhteid ja ilma nendeta ei saa me kuigi hästi hakkama.“ (kursiiv autori poolt)2

Kui ma küsin tudengitelt, miks nad joovad, vastab suurem osa neist: „See on lahe.“ Pealiskaudselt on see vastus vastuvõetav. Ent kui lahe kõrvale jätta, siis oled sa kunagi mõelnud, miks sa üldse alkoholi tarbid? Võib-olla püüad ajutiselt põgeneda stressi eest, oled ebakindel tuleviku suhtes või avaldavad kaaslased sulle survet.

Kui su suhted teistega on korras, ei ole sul vaja otsida kindlustunnet kusagilt mujalt, olgu see siis alkohol, seks või söömine.

Kui su suhted teistega on korras, ei ole sul vaja otsida kindlustunnet kusagilt mujalt, olgu see siis alkohol, seks või söömine. Kui su suhted on korras, on vähem tõenäoline, et sa püüad seda tühimikku millegi muuga täita. Kui su suhted teistega on korras, saab osa su sügavaimatest vajadustest rahuldatud.

Dr. Cloud jätkab: „Suhete loomine on üks põhilisemaid eesmärke elus ja universumis. See on põhiline inimvajadus. Jumal lõi meid nii, et me januneme suhete järele – suhete järele Tema ja oma kaasinimestega. Sisimas oleme sotsiaalsed olendid. Ilma tugeva lähedase suhteta vajub inimhing psühholoogiliste ja emotsionaalsete probleemide sohu. Hing ei saa ilma teistega ühenduses olemata õitseda.“3

Kuidas õppida looma lähedasi suhteid? Alustagem sellest, et oleme iseenda vastu ausad. Kas joomise, liigsöömise, nälgimise, seksi kuritarvitamise või täiuslikkuse tagaajamise põhjuseks on sinu tegelik vajadus suhete järele?

Kui jah, siis on olemas palju häid (k.a Dr. Cloudi kirjutatud) raamatuid selle kohta, kuidas inimestega suhteid arendada. On aga üks oluline suhe, mis annab tõelise aluse tervetele inimsuhetele. Dr. Cloud räägib meie vajadusest olla tähenduslikus suhtes nii inimeste kui Jumalaga. Prantsuse filosoof ja füüsik Blaise Pascal on öelnud, et iga inimese südames on Jumala kujuline tühimik, mida ei saa millegi looduga täita.

Kas meil saab olla suhe Jumalaga, kes on meid loonud? Kas me saame olla Jumalaga lähedased? Ma ei räägi Jumalast, kes annab sulle terve rea käske ja keelde, või suurest taevasest politseinikust, kes on valmis väiksemagi korrarikkumise eest arreteerima. Ma räägin suhtest Jumalaga, mis põhineb armastusel, tõel, vabadusel ja sisemisel rahul.

Suhte alustamine Jumalaga

Jumal lõi sind selleks, et sa Teda tunneksid. Sisimas tead sa seda. Kuid me kõik oleme oma hinges mässumeelsed ja ütleme Jumalale: „Kuule, mine Sina oma teed, mina lähen oma teed. Ära mind sega, tule vaid siis, kui ma Sind vajan.“ Mõned meist on niimoodi öelnud. Teised jälle mõtlevad, et kui nad Jumalat ignoreerivad, kaob Ta ära. Mõned jällegi ütlevad, et tahavad suhet Jumalaga, kuid tahavad Tema juurde tulla omal kombel – püüdes seda ära teenida. Tõde on aga see, et ükski meist ei saa ära teenida ega vääri suhet täiusliku Jumalaga.

Just nagu joomisel ja liigsöömisel on omad tagajärjed, nii on need ka Jumala vastu mässamisel või Tema eiramisel.

Just nagu joomisel ja liigsöömisel on omad tagajärjed, nii on need ka Jumala vastu mässamisel või Tema eiramisel. Sa ei pruugi neid tagajärgi isegi märgata, kuid lõpuks saavad need su kätte. Jumal on öelnud, et tagajärjeks on igavene lahutatus Temast. Praegu oled sa ülikoolis, loodetavasti veedad toredasti aega, valmistud tulevikuks. On raske mõelda igavikule. Kuid sa ei pruugi teada, millal sinu aeg tuleb. Mu sõber Steve, 20-aastane noormees, ei pruugi sellel ajal, kui sa seda loed, enam elavate kirjas olla. Ta on suremas, sest ta sai nakatatud vere kaudu HI-viiruse. Tal ei ole valikut, ta peab praegu igaviku küsimustega tegelema.

Jumal on meile valmistanud viisi, kuidas saame Teda tunda selles elus ja igavikus. Ta saatis Jeesuse maa peale, et ta elaks maist elu ja elaks seda täiuslikult. Kuid see pole kõik. Me väärisime karistust oma pattude eest, kuid Jeesus ohverdas end ristil meie eest. Kõik, mida on Jumala tundmiseks tarvis, on uskuda, et Jeesus maksis kõige halva eest meie elus, mis meid täiuslikust Jumalast eraldas. Sul on võimalus kas seda aktsepteerida ja uskuda Temasse või Ta tagasi lükata. See on sinu otsustada.

Kui ma Jumala poole palvetasin, ütlesin Talle, et ma tahan Teda tunda ja usun Jeesuse ristisurma minu eest. Ma alustasin suhet Temaga. Olen nüüd ühenduses universumi Jumalaga. Kui meie suhe on tugev, on mu elu teistsugune. Mul ei ole tarvis pidevalt otsida midagi, mis mind rahuldaks, olgu selleks siis raha, alkohol või saavutused. Kui ma Ta eemale tõukan, siis püüan sihitult otsida puuduvat osa.

Ma ei tea, millised mured sul on. Ma ei tea, kuidas need sümptomid sinu elus väljenduvad. Võib-olla on see ülemäärane alkoholi tarbimine, seks või narkootikumid. Võib-olla sunnid sa end trenni tegema. Võib-olla teed sa endale õppimisega liiga, et saada ainult A-sid, nii et sul oleks hea enesetunne. Need on kõik aseaineks meie tõelisele vajadusele olla lähedased inimeste ja Jumalaga. Meie kõigi sees on see tühimik, mida saab täita üksnes suhe Jumalaga.

Võib-olla tahaksid sa kohe praegu alustada suhet Jumalaga. Sa pead seda ainult Talle ütlema. Ta teab su südame igatsust ja hoolib sellest rohkem kui sõnadest, millega sa seda väljendad. Võiksid öelda midagi sarnast:

„Jumal, ma tahan Sind tunda. Ma tahan olla Sinuga ühenduses. Ma olen proovinud rahuldada oma vajadust Sinu järele teiste asjadega, mis aga ei ole mulle rahuldust toonud. Andesta, et ma kohe Sinu juurde ei tulnud. Tänan, et Sa mind armastad ja tahad, et ma Sind tunneksin. Ma usun, et Sa tegid selle suhte võimalikuks Jeesuse surma läbi. Ma usaldan Sind. Aamen.“

Sa näed, et suhe Jumalga on rahuldustpakkuv. Kui sa elad oma elu koos Jumalaga, on sul alus, millele ehitada tähendusrikkaid ja püsivaid suhteid. Kustuta oma tõeline janu.

Ma võtsin just Jeesuse oma ellu vastu (natuke kasulikku teadmiseks)...

Ma vist tahan Jeesust oma ellu vastu võtta, palun selgitage seda põhjalikumalt...

Mul on küsimus...

(1) Dr. Henry Cloud & Dr. John Townsend, Boundaries (Grand Rapids, MI: Zondervan, 1992), lk. 220.
(2) Dr. Henry Cloud, Changes that Heal (Grand Rapids, MI: Zondervan, 1992), lk. 64.
(3) Samas, lk. 47.


Saada lehekülg sõbrale
Kuidas alustada suhet Jumalaga